‘Beş yıl önce neysem, yine aynı olacağım’

Habertürk’te ‘Gerçek Fikri Ne’ programına telefonla bağlanan CHP İstanbul il Başkanı Canan Kaftancıoğlu; 6 yıl önce attığı tweetlerle ilgili açıklamalarda bulundu:

Net olan bir şey vardır. CHP geçmişten bu güne terör konusundaki tavrı nettir.

“Ne yazık ki bu günün siyasi dilinin geldiği nokta, algılardan, gerçekliklerden ziyade; kişileri tartışmaya açtığımızda, bu toplum zarar görür. İnsanı hedef gösteren bu ötekileştirici dil, kutuplaştırır ve ayrıştırır.

Siyaset yaparken farklı dönemlerde birtakım kurduğunuz cümlelerin bağlamından kopararak yıllar sonra kim olduğu önemli değil. Sadece bir nefret söylemi içinde kişileri de içine katmak topluma faydası yok.Bu toplumda terörün etkisinin olmamasını sağlamalıyız.

Sorumluluklarımız vatandaşı bu tip olgular üzerinden değil; oluşturulan algılar üzerinden kutuplaştırmış oluruz. Siyasetin dilini nefret söyleminden uzak durdurduğumuzda bu topraklarda daha çok huzur ve kardeşçe yaşarız.

Ekranlardan birilerini hedef göstermek kolay. Burada, bu topraklarda onun örnekleri çok var.

Chp veya Canan Kaftancıoğlu bir algı oluşturmadı. Hayatın gerçeklerine rağmen, aslında algı oluşturulanların bir yüzleşme yapması lazımdır. Ne yazık kimi insanlar değişir; toplumun bu hale gelmesine sebep olan. Ben, hiç değişmeyeceğim.”

Terör ve terörist kavramı, konjonktüre göre değil; geçmişten bu güne okuduğuyla, bildiğiyle, yaşadığıyla ve bilimle görülen tarifiyle değişir. 5 yıl önce kimi terörist olarak görüyorsam, 5 yıl sonra da aynı göreceğim,” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s