Turizm müdürüne coğrafya dersi

Türkiye’de enteresan bilgiler kuşağı almış başını gidiyor. Bunu durdurmak mümkün değil. Haliyle teknolojiye, bilgiye ve belli başlı akımlara takılıp kalırken de; bazıları makama, mevkiye coğrafya bilgisi olmadan atanıyor. Adalet’ten anlamayanı ‘Adalet Bakanı‘, otelciyi ‘Turizm Bakanı‘, yıllarca Atatürk; askeri siyasetten uzak tutması için girdiği çabanın sonunda, günümüzdeki yönetimin de asker olan birini tutup, ‘Sivil Savunma Bakanı‘ yapması… gibi bir çok yönetimde başlı başına fiyasko yer alıyor. Bunlar ülkedeki en büyük lokmalar… Haliyle ‘İmam duayı yanlış okursa, cemaatin telefonu her rekatta zırıldar‘ sözünü hep anımsarım.

Bu da buna benzer bir olay. Ülkede henüz ne iş yaptığını bilmeyen, ama bilmediği için makamında gerile gerile oturanlar var. Iğdır’ın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, twitterdan bir ağaçlı fotoğrafla Ağrı Dağı‘nın uzaktan görüntüsünü paylaşıyor ve şu satırları ekliyor: “Hz. Nuh’un gemisinin oturduğu Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı dağının Iğdır İl sınırları içerisinde olduğunu biliyor muydunuz? Bu yüzden tüm dünya Iğdır’lıdır.”

Öncelikle yazıda yazım yanlışı var. Onu geçelim. Dersimiz şimdi Türkçe değil, Coğrafya…

Ağrı Dağı, nedir, nerededir, kimlerdendir, ne alaka bu yerde… gibi bilgileri arama motoru Google’ye yazıp; Wikipedia gibi ulusal bir interaktif ansiklopediden de edinebilirlerdi. Veya kırmızı ansiklopediler de aynı şekilde konuya vakıflar… Bu zahmete girmeyip, sıradan coğrafya bilgileri ile atmışlar twiti. Neyse ki twitin ekran görüntüsünü gazeteci ağabeyim Taner Söylemez‘den rica ettim, kırmadı.

Necidir bu Ağrı Dağı?

Ağrı Dağı, 5 bin 137 metre yüksekliğinde(Atatürk Zirvesi), 3 bin 611 metre çıkıntısında, 379 kilometre yalıtımında ve de Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde konumlanan bir dağ olduğunu bilmemek, bu makamda normal karşılanıyor sanırım. Bunun ‘Küçük Ağrı Dağı(3 bin 898 metrelik İnönü Zirvesi), Büyük Ağrı Dağı‘ diye destanları da vardır. Ayrıca bu dağlar, şu an ki sokağa çıkma yasaklarından, araç trafiğinin azalmasından ve de azot, duman havasının çekilmesiyle Ağrı’nın ilçesi Taşlıçay‘dan da görülüyor.

Yüzde 65’lik kısım

Wİkipedi‘da bir kaynak, Ağrı Dağı’nın yüzde 65’lik kısmının Iğdır‘da olduğunu yazıyor.

Dönemin Iğdır Valisi Ahmet Pek

Bu kaynak da, o dönemde (2012) Iğdır Valiliği yapan Ahmet Pek‘in, “Arka fonda Ağrı Dağı ile beraber Iğdır’ın bir resmi çekilmiş. Orada fuarı gezenler bizim görevlilere ‘niçin photoshop yapıp arka plana Ağrı Dağı’nı koydunuz?’ diye sormuşlar. Adamlar Ağrı Dağı’nın Iğdır ile bağlantısını bilmiyorlar. Halbuki Iğdır Ağrı Dağının eteğine kurulan bir ildir ve Ağrı Dağı’nın yüz ölçümü olarak yüzde 65’i Iğdır sınırındadır,” demesidir.

Ahmet Pek, merkez valisidir. Bundan 4 yıl önce yapılan bir operasyonla, FETÖ’den tutuklandı, ardından serbest bırakıldı. İzmir merkezi olmak üzere 2016 Mart ayında tutuklanan Pek, aynı yıl Haziran’da tahliye ediliyor

Vali Pek, bunu deyince, o tarihten beridir Ağrı ve Iğdır arasındaki dağ kavgası hep sürüyor. Tüm kaynaklar Ağrı Dağlarının Doğubayazıt sınırlarında yer aldığını yazıyor; ama bunu kabullenmekte epey zorluk çekiyorlar. Iğdır’a ait olan bir dağ, neden ismini başka bir şehre versin ki? Ağrı, kendi ismini sınırları içerisinde yıllarca duran dağından alıyor.

Ayrıca bu dağa ilk tırmanan kişi de, Friedrich Parrot‘tur. Kendisi 1829 yılında Haçatur Abovyan ile Ağrı Dağı’nın zirvesine tırmanmışlardır. Parrot, Hayatını Rus İmparatorluğu’nun Livonya bölgesinde geçiren Alman, doğa bilimci ve gezgindir.

Ayrıca bu bilgileri de ekliyorum ki, Iğdır’ın İl Turizm Müdürlüğünde görevli müdür Derya Taşkınsu Pamuk hanımefendinin, bu konuda yanlış bilgi vererek hiç dağcılıkla ilgisi olmayanları; ilk tırmanan kişiler olduğunu servis etmesinler. Maazallah! Friedrich ve Haçatur‘un kemikleri sızlar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s