MHP’li Başkan yurttaşın evini yıktırdı, “Şov yapma” dedi

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Mahmudiye Mahallesi yurttaşlarının evleri yıkıldı. MHP’ye oy veren bir yurttaş, evini yıktıran MHP’li Davut Aydın’ın “şov yapma,” sözleriyle karşılaştı. İmar sorunu sebebiyle 146 kişi bölgede mağdur edildi. Yıkımı gerçekleştiren Fen İşleri Müdürü ise, “Taş üzerinde taş bırakmayın,” dedi.

2005 yılında Mahmudiye’de 55 bin metrekarenin üzerindeki mera yeni imar düzenlemesi ve parselleme çalışması yapılmıştı. 146 adet yeni parsel oluşturularak, arsa vasfına dönüştürülmüştü. Yedi yıl önce hayatını kaybeden mahalle muhtarı, 55 dönümlük 146 parçayı mera vasfından arsa vasfına dönüşmesinde bir adım atmıştı.

DAVUT AYDIN

MAHKEMEDE SESSİZ SEDASIZ DEĞİŞİM

Arsa satın alan yurttaşlara, tüzel kişi(geçici) tapuları ve makbuzları ödendi. Maliye, 64 bin TL’lik ot parasının yatırılmaması sebebiyle mahkemeye başvurunca, mahallenin haberi olmadan sessiz, sedasız arsalar tekrar mera statüsüne geçti.

EV DOKTOR TAVSİYESİ İLE İNŞA EDİLDİ

Paralarını ödeyip, tapularını alan yurttaşlardan Hasan Pamuk, Yüzde 91 engelli olan eşinin doktorunun, ‘köy yerinde sağlıklı ve oksijeni olan bir yeriniz varsa, orada yaşayın,’ demesi üzerine o bölgeye 55 metrekarelik 2 odalı ev inşa ediyor. İnşa edilen 2 odalı ev, MHP’li Davut Aydın aracılığıyla yıkılıyor. Ayrıca ülkücü olduğunu ve yıllarca MHP’ye oy verdiğini belirten Pamuk, bunun karşılığında gözyaşlarına hâkim olamadı. Evin yıkılmasına ne kadar engel olsa da, MHP’li Aydın; evdeki üç hilal bayrağını ve eşyaları dışarı çıkarıp; tüm evi yıkma emrini verdi.

İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel( Yıkılan evin kapı girişinde)

SOMUT ADIMLAR ATILMIYOR

İyi Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel, mahalle halkının 500 ila 900 metrekarelik alanın ücretini ödediğini ve makbuzlarını dahi aldıklarını da vurguladı. Mahmudiye’de tüzel kişilik olarak tapularının da dağıtıldığını anlatan İyi Parti İlçe Başkanı Özel, devam eden açıklamasında şunları söyledi:

2007-2012 yılları arasında mera için ödenmesi gereken toplamda 64 bin TL’lik ot parası konusunda arsa sahiplerine herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. 2013 yılında 64 bin TL’lik ot parası yatırılmadığı için Maliye, Mahmudiye Köyü Tüzel kişiliğine tapu iptal davası açarak paralar ödenmiş tüm arsaların tekrar mera vasfına dönüşmesini sağladı.

2014 yılında Bütünşehir Kanunu ile köy tüzel kişilikleri kayboldu ve buradaki tüm yetki ve sorumluluk Yenişehir Belediyesi’ne geçti. O tarihten bu yana ise ilçe belediyesi uhdesinde olan bu 146 parça yer ve hak sahipleri için maalesef hiçbir somut adım atılmadı. Bu zaman zarfında paralarını ödeyip resmi makbuzlarını alan hak sahiplerine sahip çıkan, onların haklarını koruyup, gözeten, kimse olmadığını üzülerek öğrendik. Geçtiğimiz günlerde yaptığı ruhsatsız evi yıkılan kardeşimizin de hakkını arayan 146 kişiden sadece biri olduğunu biliyoruz.”

4 EVLADIYLA ORTADA KALDI

Dişinden tırnağından kazandıklarıyla ev yapan ve arsanın parasını dahi ödeyen Hasan Pamuk’un eşinin yüzde 91 engelli olduğunu belirten Özel,” Evi yıkılan Hasan Pamuk, anne ve babasını çok küçük yaşta kaybetmiş, yetim büyümüş. Zor şartlar altında çalışarak dişinden tırnağından arttırdığı ile kendi köyünden küçük bir yer almış, vatanını, milletini seven, milliyetçi, ülkücü bir kardeşimiz. Yüzde 91 engelli eşi ve birbirinden değerli 4 evladıyla yaşam mücadelesi veren bu kardeşimiz, borç harç parasını ödeyip, aldığı arsasında yaşamak hakkını arıyor,” dedi.

146 KİŞİYİ SAVUNDULAR, ŞOV YAPMAKLA SUÇLANDILAR

“Mahmudiye’de mağduriyet yaşayan 146 hak sahibinin yanında durduğumuz için İyi Partilileri şov yapmakla suçlayan Yenişehir Belediyesi Başkanı büyük bir yanlışa imza attığının maalesef farkında değil. Kendisini vicdanı ile baş başa bırakıyoruz.

Yenişehir’de ramazan erzakı dağıtırken ihtiyaç sahiplerini deşifre eden ve bunun reklamı yapan, pandemi döneminde sattığı Bursa’nın en pahalı ekmeğini ‘halkın ayağına götürüp satıyoruz’ diye gülerek fotoğraf veren, yine pandemi sürecinde dağıttığı maskelere kendinin fotoğrafını basan ve maskeyi verdiği her kişinin fotoğrafını çeken, muhtarlarımıza ve belediye personellerimize dağıttığı fahiş fiyattaki hediye çikolataları bile bir bir fotoğraflayıp poz veren, T.C. Devlet Karayollarının yaptığı Bilecik otoyolunu ‘Ben yaptım. Benim girişimlerimle oldu,’ diyen, Büyükşehir Belediyemizin yaptığı Bilecik yolundaki kaldırım çalışmasını ‘Ben yaptım,’ diyerek reklam yapan; Çiçeközü, Osmaniye, Orhaniye, Çayırlı ve Akçapınar’da Büyükşehir’in yaptığı sıcak asfaltı ,’ben yaptım,’ diyerek caka satan, Akbıyık’a sıcak asfalt yapılmayınca ‘ben yapmıyorum. Benim uhdemde değil. Büyükşehir yapması gerekiyor,’ diyen kişi mi şov yapıyor? Yoksa Mahmudiye’deki imar sorununa çözüm bulalım, burada mağdur olan vatandaşlarımızın haklarını geri verelim diyen biz mi şov yapıyoruz?”

KARŞILIĞI BU MUYDU?

Evi yıktırılan Hasan Pamuk, evdeki eşyalarının çıkarıldığını ve 1997 yılından beri MHP’ye o verdiğini de belirtti. Ayrıca MHP’li Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’ın, “Şov yapma” sözlerine açıklık getiren baba Pamuk, MHP’li Başkan Davut’un yalan söylediğini belirterek şunları dile getirdi:

“Başkanımızı internetten Meclis’teki konuşmalarını dört defa dinledim, bana diyor ki, ‘Şov yapma.’ Şov yapmakla alakası yok. Diyor ki, içeride eşyan yok. Eşyalarım burada. Kendileri çıkardı. Asıl şovu kendileri yapıyorlar. Burada bir yıkım olmadı, bu köye karşı bir şeyler oldu. Yeter dedikçe, taş üzerinde taş koymadılar. Şu hale bakın. Böyle bir şey olamaz. 1997’den beri MHP’ye oy veriyorum. Karşılığı bu mu? Ülkücü olmama rağmen, şu verilen karşılığa bakın. Benim arkam yok mu? Her yere gittim. Koronavirüs var diye beni yanlarına almadılar. Koskoca belediye başkanı, yalan konuşmasın. Ben yıllardan beri onlara oy veriyorum. MHP’nin bayrağını da kendileri çıkardılar. Yalansa, şov yapıyorsam; gelip görsünler. Geçmiş olsuna neden gelmediler? Çocuklarımın rızkıyla bunları yaptım. Yazık günah değil mi?”

İyi Partili Özel, konunun takipçisi olacaklarını ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemine taşıyacaklarını açıkladı. MHP’li Aydın ise konuya ilişkin mahalle sakinlerini arayıp, onlarla görüşme talebinde bulunduğu ifade edildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s