Kamışlı Gölet artık yok

Doğamızın katledilmesi, yok edilmesi ve bunu gördüğümüz halde; sanki normalmiş gibi bakmamız, çok tuhaf artık. Canlıların öldürülmesi, yok edilmesi sıradan geliyor bizlere… Toplum olarak bunlara alıştık.

Ağaçları mı kesiyorlar? Çok normal.

Hayvanları mı öldürüyorlar? Çok normal.

Çocukların cinsel istismarı, kadınların öldürülmesi; çok normal… Bu kadar normalleşmek, iyi bir şey değil.

Biz ne zaman her şeye böyle alıştık? Ne zaman bu kadar umursamaz olduk. Ağaçların gölgelerine sığınıyoruz, doğanın yeşilini uzaktan veya yakından görmek için piknik malzemelerimizi hazırlıyoruz; ama onları yıkıp, yok etmeye çalışanlara iki çift lafımız yok…

Bursa Yenişehir Kirazlıyayla’da yer alan doğa harikası Kamışlı Gölet, beton mikserlerinin yıkanması ve doğayı katleden maden firmasının göletten su çekmesi üzerine yok edildi. Oraya artık dinlenmek, göleti görmek için gidemiyor kimse; giden de o eski halini göremiyor.

Meyra Madencilik  tarafından Kirazlıyayla köyünde flotasyon ve atık tesisi yapan maden şirketi, Kamışlı Göleti’ne giden yolu kapatmıştı. Bunun üzerine tepki gösteren köylüler, inşaat araçlarını durdurmuştu. Kirazlıyayla sakinlerinden Hasan Güler ise, “Hani köylü, milletin efendisiydi. Milletin efendisi madenci şirketi olmuş,”diyerek sitem etmişti.

GÖLETİN SON HALİ İÇLER ACISI

İyi Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel, Kamışlı’nın olduğu alanda incelemeler yaptı. Bölgede göletin tamamen yok edildiğini anlatan Özel, “Hayat kaynağı Kamışlı Gölet, yok edildi” dedi.

Ayrıca hem kendisinin hem de misafirlerini de ağırladığını belirten Özel, yetkililerin üç maymunu oynamaktan vazgeçmeleri ve halkın sesine, doğanın çığlıklarına kulak vermelerini belirtti.

 İyi Partili Özel, Kamışlı’nın üç ayrı fotoğrafını paylaşarak, şunları yazdı:

HAYAT KAYNAĞI KAMIŞLI GÖLET YOK EDİLDİ’

Kirazlıyayla’da doğa harikası görüntüsü, havası ve kuş sesleri ile herkesin uğrak noktası olan Kamışlı Gölet artık yok. Bu yıl Ramazan ayında tek başıma kamp yapıp dinlediğim, iftar ve sahur’da misafirlerimi ağırladığım yerin yok edildiğini görmek beni oldukça üzdü. 8 Haziran 2020 tarihinde topraklarına su verdikleri, hayvanlarını suladıkları Kamışlı Gölet’te, beton mikserlerin yıkanması ve maden firmasının göletten su çekmesine tepki gösteren Kirazlıyayla kadınları gözaltına alınmıştı.

Daha sonra ki günlerde Kamışlı Gölet’e giden yol maden şirketi tarafından tamamen kapatılarak halkın o bölgeye gitmesi yasaklanmıştı. Her yıl bu aylarda suyun en fazla düzeyde olduğu, bölge halkının su kaynağı olan Kamışlı Gölet bugün tamamen kurudu.

Her şey ortada aslında, yetkilileri üç maymunu oynamaktan vazgeçmelerine, biraz da olsa halkın haklı sesine, Doğa’nın çığlıklarına kulak vermelerini istiyorum.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s