Cesur gazeteci: Veronica Guerin

İrlandalı bir gazeteci. Hem cesur hem de kararlı. 37 yaşındaydı.

Tabii ki bu kararlar, onun ne kadar inatçı olduğunu da kesinleştiriyor.

VERONICA GUERIN PHOTOGRAPHED BY BRIAN FARRELL

İlk önce muhasebe ve politik araştırmalar konularında eğitimini tamamlıyor. Tabii daha sonra Sunday Business Post ile Sunday Tribune‘de çalışmaya başlamadan önce bir şirketin halkla ilişkiler bölümünde görev aldı. 

1994 yılında İrlandalı Sunday Independent gazetesi adına suç olayları ile ilgili yazılar yazmaya başladı.

İrlanda’nın “onur kırıcı yayın yapmama” yasasına karşı yer altı dünyası ile ilgili haberler yazarken sürekli rumuz isimler kullanırdı. Sonradan uyuşturucu tacirleri hakkında da yazılar yazamaya başladı ölüm tehditleri, sürekli tepesindeydi, kulağındaydı. Telefonlar, kapıda tehditler…

1995 yılı 30 Ocak gününde evinde silahla bacağından yaralandığı zaman bazı yazılarında toplum amaçları doğrultusunda bildiği her şeyi ortaya koyacağını iddia ediyordu. Kendisi ise, hiçbir zaman vazgeçmez, kararlılığı ve cesareti ile yapmak istediğini yapmaya başladı. Asıl olan, görevinin istediğini yapması.

 Independent Newspapers, onu korumak adına bir güvenlik sistemi kurdu. 

13 Eylül 1995’te hükümlü John Gilligan ile yaptığı röportaj sırasında John tarafından saldırıya uğradı. Daha sonrada yine gazeteciyi arayarak hakkında bir yazı yazması durumunda oğlunu kaçıracağını ve ona tecavüz edeceği tehdidinde bulundu.

Oğluyla tehditler almaya başladı. Korkusunu her ne kadar belli etmemeye çalışsa da, her zaman içinde saklar, dışarıya korkusunu belli etmezdi.

Tha Garda Siochana (İrlanda Polisi) ona 24-Saat’lik bir koruma teklifinde bulundu ancak O, bunu üslubuna engel olacak bahanesiyle reddetti.

Ölümü planlanmış bir şekilde gerçekleşti. Asıl ölümüne gideceğini hiç düşünmedi. Sürekli bir mutluluk ve devam eden bir umut vardı onda.

Dublin Kalesi parkındaki Veronica Guerin heykeli. Fotoğrafçı: Corse-calvi 

Trafik cezaları mahkemesinde para cezasına çarptırıldı. Ve mahkemeden 100 sterlin(şimdi ki parayla-943.81 TL) ödeyerek ayrıldı.

Ölüme adım adım yaklaştığını fark etmedi bile. Uyuşturucu ve politik alanda sürekli iğneleyici ve deşifre edici yazılar yazdığı için, uyuşturucu baronları onu ortadan kaldırma planları yaptılar.

Durmadılar ve mahkemenin bitmesini beklediler. Mahkeme bitti. O tarih ise;

26 Haziran 1996 tarihinde Dublin’in birkaç mil uzağında Naas Dual Carriageway kavşağı üzerinde, aracında otururken yanına yanaşan ve üzerinde iki kişinin bulunduğu bir motosikletten üzerine 5 el ateş edilmesiyle öldürüldü.

Öldürülmesi çok büyük bir tepkiye yol açtı ve Taoiseach (Kabine Başkanı) John Brutonbu demokrasiye karşı yapılmış bir saldırıdır.” dedi. Sonrasında yapılan soruşturmalar neticesinde 150‘den fazla kişi tutuklandı ve İrlanda organize suç örgütlerine karşı çok büyük başarılar elde edildi.

O da, tehlikeli soruşturmalar yapmasını engellemediği için gazetenin de ölümüyle ilgili bir pay sahibi olup olmadığı hakkında basında tartışmalar çıkmıştır.

Daha sonra ne mi oldu? Ölümünden sonra çok şey değişti. Ve değişen o kadar iyi şey oldu ki,” keşke bunları yaşasaydı ve görseydi,” dediğimiz o şeyler.

Ölümünden sonra

İrlanda Parlamentosu suçları önlemek adına daha caydırıcı ve cezalandırmaya yönelik bir yasayı hayata geçirmek için çalışmalara başladı ve toplanan vergilerden de bu yönde bir kaynak ayrılmasına karar verdi.

Sonrasında birtakım yasalar çıkarıldı ve bir de maddi destek sağlamak amacıyla büro kuruldu.

1998 yılının kasım ayında Dublin’de uyuşturucu tüccarı Paul Ward, silahları ve motosikleti temin ettiğinden cinayete ortaklık sebebiyle suçlu bulundu ve ömür boyu hapse mahkûm edildi.

Daha sonra yapılan itirazlar neticesinde serbest bırakılmasına karar verildi ancak hapishanede olduğu sürede meydana gelen bir ayaklanmada bulunduğu için bir süre daha mahkûmiyeti devam etti. 

Brian Meehan, gazeteciyi öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkûm edildi.

 John Gilligan 3 Şubat 2000 yılında İngiltere’den İrlanda’ya iade edildi. Bu cinayetten beraat etmesi için uğraşıldı ama esrar kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle 28 yıl hapse mahkûm edildi. Daha sonra yapılan itirazlar ile ceza 20 yıla indirildi.

Şimdi bu olayların üzerine cesurca giden bir gazeteci ve bu cesurluğundan hayatını hiçe saydığı kesinleşti. Peki, bizim bazı liboş ve bukalemun gazetecileri bu durumu nasıl karşılıyor acaba?

Görevini yaptığı için öldürüldü aslında.  Kim mi? Bu cesur ve kararlı gazeteci, İrlandalı Veronica Guerin’dir.

Soruyorum, gazetecilik nasıl bir şey?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s