‘Korkuyorum, beni öldürür diye’

Kadın şiddetinin önüne geçilmediği gibi, hâlâ caydırıcı cezalar uygulanmıyor. Yasalar yeterli; ama uygulamada yetersiziz. Bu da kadınların şiddete maruz kalmasında büyük bir etken aslında. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa, kadınların şiddet görmesindeki iki büyük kalkandır. İktidar partisinin ‘muhafazakâr’ yapıyı elinde tutmasındaki en büyük koz, İstanbul Sözleşmesini ve 6284’ü oyalamak ve yok etmek. Çünkü onlara göre kadın; özgür değildir, ortamlarda kahkaha atamaz, sakız çiğneyemez, sokakta siyah bir çarşafın altında yaşamalı, erkeğine köle olmalı, erkeği müsaade etmeden konuşmamalı, mutfakta ve evden başka işleri olmamalı, toplu veya kalabalık yerlerde olmamalı… gibi sayısız baskılarla kadının nefesini kesiyorlar aslında. Bu sebeple ivedilikle gelmesi gereken veya var olan yasaları uygulamıyorlar.

Şimdi anlatacağım olay, yine bir kadın şiddeti. Ve bu durumun önüne geçilmezse, maalesef bir kadını daha kaybedebilir, çocukları zalim bir babanın eline bırakabiliriz. Buna da göz yuman herkes; cinayeti işleyecek olan katille aynı konumda yer alır.

Kandırıldı, kaçırıldı

Elif Avcı, henüz 15 yaşındayken, İzzet A., tarafından kandırılarak, kaçırılıyor. Bursa’da evlenen çiftin arasında beş yıl boyunca şiddetli geçimsizlik yaşanıyor. İzzet A. ise 19 yaşındaydı. İzzet A.’nın ailesi, bu olaya ortak oluyor ve doğacak şiddetli geçimsizliğin de mimarı haline geliyor. Henüz 18 yaşını doldurmayan Elif Avcı, farkına varmadan bir felakete atılmıştı. Bunu sonrasında anlayacaktı. Beş yıl süre zarfında gördüğü şiddet, artık onu çıkılmaz duruma getirmişti. İzzet A., çalışmıyor, üstelik 20 yaşındaki iki çocuk annesi Avcı‘ya: “Git parayı nereden bulursan bul,” diye diretiyordu. Şiddetin önü açılmıştı bir kere. Bir şiddet gösterisi de kaynana Dilber A.’dan gelmişti. Dilber A., gelini Elif Avcı’yı bıçakla kovalıyordu. Eşi İzzet A. tarafından kemerle dövülen, öte yandan kaynanasının baskıları, bıçakla kovalaması; Elif Avcı’yı çıkılmaz, yaşanmaz bir çemberin içinde sıkışmasına sebep oldu.

İzzet A. 24 yaşında

Adına kredi çekildi, evden kovuldu

Elif Avcı’nın adına bankadan 5 bin lira kredi çekildi.  Parayı aldıkları günün ertesinde Elif Avcı’yı döverek evden kovdular. Ayrıca Elif Avcı’nın ailesiyle görüşmelerini ve boşanmak için de atacağı tüm adımları da engellemişlerdi. Bunu da yine tehdit ederek yapmışlardı. Çaresizce eşinin evinde şiddete maruz kalan anne Avcı, çocuklarının da aynı şiddete maruz kaldıklarına şahit olmuştu.

‘5 yıl boyunca evden çıkarılmadım’

 Peki, neden bunca zaman beklediniz ve polise gitmediniz?

Beş yıl boyunca evden çıkarılmadım, tehdit edildim. Ailem telefon ettiğinde; eşim beni tehdit ediyordu, ailemle görüştürmüyordu.”

Eşiniz çalışıyor muydu?

Hayır, hiç çalışmıyordu. Ben mendil satıyordum ve arada komşular yardım ediyordu. Kendisi çalışmadığı gibi arada alkol kullanıyordu. Bazen de eşimin amcaoğulları bana yardım ediyordu para konusunda.”

Elif Avcı, PTT dönüşü eşi İzzet A. tarafından sokak ortasında şiddete maruz kalıyor.

Sokak ortasında darp etti

Çocuk destek parası almak için PTT şubesine giden anne Elif Avcı, şubenin çocuk destek parasını bayramdan sonra alacağını duyunca, geri dönüyor. İzzet A. ise parayı neden almadığını soruyor ve eşi Avcı’ya yine sokak ortasında şiddet uyguluyor.

Bu defa Elif Avcı, çocuklarını alıp, Kayseri’ye ailesinin yanına dönmeye çalışıyor. Ama Kaynana Dilber A., ve eşi İzzet A., çocukları vermemekte ısrar ediyor. Anne Avcı, o tartışmada ağlayan 4 yaşındaki oğlunu güç bela yanına alırken; 2 yaşındaki kız çocuğu ise, babanın tehditleri ve kaçırması sonucunda babada kalıyor. Oğluyla ailesinde kalan anne Avcı, boşanma davası için gereken başvuruları mahkemeye sunuyor, darp raporuyla da polise gidip şikâyetçi oluyor. Sokakta eşine gösterdiği şiddetin görüntülerinin internete yayıldığını gören İzzet A., eşine tekrar telefon açarak, tehditlerini sürdürüyor. Bunun üzerine görüntüleri paylaştığı hesapla irtibata geçen Elif Avcı, görüntülerin kaldırılmasında ricada bulunuyor.

Elif A. 20 yaşında

Boşanma davası açtı, polise gidip şikâyetçi oldu

Yaklaşık üç hafta önce darp raporuyla polise gidip şikâyetçi olan Elif Avcı, işlemlerinin ardından bir hafta sonrasında da Kayseri’de ailesinin yanına sığınıyor. Eşi İzzet A. ise; “Boşanma davasını açarsan, kızını satacağım,” diyerek tehdit etmiş. Elif Avcı, emniyete gidip şikâyetçi olmasının ardından yaklaşık üç hafta geçti. İzzet A., geçen Salı saat 19.45’te Facebook hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, henüz tutuklanmadığı görülüyor. Tehdit edildiğini belirten Elif Avcı, “3 gün önce konuştuk kendisiyle. Tehdit ediyor, küfür ediyor. Korkuyorum, buralara gelir de beni öldürür diye. Kızımla da görüşmeme izin vermiyor,” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s