Cam şişelerin, pet bardakların, bebek bezlerinin en çok uğradığı yer: Eşkel Sahili

Denizle kıyısı olan şehirler, her zaman huzur vermiştir. Çoğunlukla denize kıyısı olan şehirleri, semtleri severim. Şehirdeki stresten ve yoğunluktan kaçmak isteyenler; kendilerini denizin verdiği huzura, rahatlığa atmak ister. Ayrıca egzoz ve gürültü rahatsızlığı herkesi doğaya, denize gitme keyfini doğuruyor. Bu da bir tedavi biçimidir. Biraz huzur, sahile vuran dalgaların sesleri, ağaçların kokusu; ruhu her zaman dinlendiriyor.

Bursa’da buna benzer ilçe sahilleri vardır. Oldukça huzur veren ve güzel yerlere sahip kentler; bir de sahil ve doğayla mükâfatlandırıldığında, gidip görmeden olmaz. Bu güzelliği ve huzuru veren, suyu güzel yerlerden biri de Eşkel Sahili‘dir. Hem ziyaretçi akını fazla, hem de kampçıların da yaşadıkları, tatil yaptıkları en çok tercih edilen yerlerden biridir. Ben de arkadaşımla Eşkel Sahili’ne gidip, hem denizi hem kumu hem de çöpleri görmek istedim. Gitmeden önce de bana sahilin kirli ve çöplük içinde olduğunu yazanlar, fotoğraflar atanlar olmuştu.

Çöplerin sahil keyfi

Bursa’nın Mudanya İlçesine bağlı Eşkel Sahili, Bursa merkeze 52 kilometre, Mudanya ilçesine de 22 kilometre, Eşkel’in köy merkezi konumundaki Esence mahallesine de 2 kilometre mesafede yer alıyor. Eşkel’e her yöreden gelenler var. Çoğunlukla Suriyeliler de sahile gelip, denizin ve kampın keyfini sürüyor. Suriyelilerin çoğunlukla olduğu yerlerde; yurttaşlardan bazıları sahile gitmeyi tercih etmiyor.

Sahil yaklaşık 10 kilometrelik bir mesafeye sahiptir. Bu uzunluktaki sahil, kumla bezendiği gibi, gözle görünür cinsten çöplerle de dolu.

Pet şişeler, mazot bidonu, damacana, karton bardaklar, çekirdek kabukları, çoraplar, bebek bezleri, poşetler, kâğıtlar, meyve suyu kutuları, torbalar ve daha bir çok çöp yığını; hemen hemen her gün oradaki rahatlatıcı kumun üzerinde ve yakıcı güneşin altında eğleniyorlar. Poşetler, karton bardaklar da arada denize girip, yüzerken; cam şişeleri, maskeler, yosunlar deniz kenarında güneşlenmeyi tercih ediyor. Bizler de onlara eşlik ettik, hâlâ da eşlik ediyoruz. Onlarla iç içe bir tatil, keyif uyandırmanın aksine; kavgalı bir yaşam sunuyor gibi…

Yöre halkı çöpleri istemiyor

Eşkel Sahili’ne hafta sonları gelenler bundan elbette şikâyetçi. Öncelikle oturup, güneşlenmek için temiz bir yer seçmeniz gerekiyor. Pandemi döneminde çöplere çıplak elle dokunmamızın sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Çoğunlukla hafta sonları kamp yapmak için kuracakları çadırların yerlerinin temiz olması gerekiyor. Kimileri çöplerini sahile atarken, denize bırakırken; bunların cezası da olmalı. Herkes o sahile, diğer sahillere rahatlıkla çöpünü atmaktan kaçınmalıdır. Bu cezaların da yetkililerden gelmesi gerekiyor, ama belediye ekipleri sadece çöp kovalarındaki çöpleri kamyona boşaltıp, hızlıca bölgeden uzaklaşıyorlar…

Oturduğunuz güzel sahil kumun üzerinde boş cam şişesi ve yığınla kâğıt görmek ister misiniz? Elbette kimse istemez…

Ellerinizle oturacağınız yerleri temizlemek veya temiz yeri seçmek gibi iki farklı karar vermenizi sağlıyor Eşkel Sahili. Kampa gelenler o çöple sahilde yürüyüp, denize girerken ve sahilde yürüyüşe çıkarken birkaç metre sonra denizin kirlilikten sarardığını, koktuğunu ve çöplerle dolu olduğunu görebiliyor.

Halka açık bir sahil; ranta devşirilmediği için mi bu kadar pis? Neden kimse temizlemiyor? Neden bu sahillere caydırıcı cezalar gelmiyor? Çöpleri atan, attığıyla kalıyor; yetkililerden ses yok, temizlik yok.

Daha önce sahil kesimleri; Bursa Büyükşehir Belediyesine aitti. Yurttaşlar, sahilin temizlendiğini belirtiyordu. Şimdi ilçe belediyelerine tahsis edildiğinden beri, temizlenmediğini belirttiler. Sahildeki görüntüleri de kaydedip; buradan duyurmaya koyuldum. İki günlük Eşkel Sahil gezimde, böylesi bir çöplükle bezenmiş, çöpleri ve insanları bir arada tutan sahili ilk defa görüyordum. Çöplerin de sahilden memnun kaldığına eminim…

Eşkel Sahili‘nde uzun bir yürüyüşü çıktığınızda kokudan durulmayacak kadar kirli bir suyla karşılaşıyorsunuz ve orada herkes denize giriyor. Çocuklar da aileleriyle aynı çöplükle oynuyor, aynı pis suda denize giriyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s