Adalet, kadını şiddetten koruyandan değil; kadına şiddetten yana

Bitmez tükenmez bir sandık hayranlığı var Türkiye siyasetinde. Sürekli bir seçim hazırlığı, bir seçim polemiği, bir seçim faaliyeti içine girmek istiyoruz.

Ve ben bugün için, seçimle ilgili bir yazı kaleme alacaktım. Lâkin dün tutuklu bulunan Kadir Şeker’e verilen karar; seçimden daha önemli bir vakanın cereyan ettiğini sezdim.

Adalet, hukuk bir defa daha gözlerimi kanattı diyebiliriz. Raftaki tozlu hallerinden memnuniyet duyan adalet, maalesef hiç de yerine gitme gibi bir isteği yok.

Hatırlarsınız; Kadir Şeker, Konya’da Ayşe Dırla’yı döven Özgür Duran’ın elinden kurtarayım derken, Ayşe Dırla’yaı darp eden Özgür Duran’ın ölümüne sebep oldu.

Kadir, aslında Ayşe Dırla’yı korumak için elinden geleni yaparken; gözü dönmüş Özgür Duran’ı durdurmak istiyordu. Ama şiddet yanlısı Özgür Duran, hırsına hakim olamadığı gibi, Ayşe Dırla’yı öldürmekte kararlıydı.

Olayı gören Kadir Şeker, sokakta kadınların dövülmesi, öldürülmesine artık dayanamamış ki, engel olmak için olaya müdahale etmeye çalıştı. Ayşe Dırla‘ya gösterilen şiddete engel olmak için Özgür Duran’ı öldürmek zorunda kalan Kadir Şeker, dün gerçekleşen duruşmanın sonunda alacağı hapis yılını öğrendi. Sonra bizler öğrendik.

Altını çizerek söylüyorum;

Sokakta darp edilen kadını korumak isterken darp eden şahsı durdurmak için şahsı öldürmek zorunda kalan Kadir Şeker, 12 yıl 6 ay hapis cezası aldı.’

Bunları okurken ve yazarken; ‘bu artık kaçıncı’ diyecek kadar bıktık. Kadını darp edenlerin sayısı azalmadığı gibi, sokakta darp edilen kadını korumak için öne atılan, gözü dönmüş şahsı durdurmak için öldürmekten başka çare bulamayan Kadir’e, hapis cezası veriliyor.

Buna benzer birkaç örnek vereyim.

Bursa’ın Yıldırım ilçesindeki Gürsu semtinde bulunan pazarda alışverişten vazgeçen bir kadına küfreden kişileri sözlü uyaran Hamza Acan; 4 kişi tarafından darp ediliyor.

4 Pazar esnafı, henüz 20 yaşına dahi gelmemiş Hamza Acan’ı döverek öldürüyor. Burada vicdan, burada insanlık, burada haysiyet aramak mümkün mü?

Peki, bu neyin nesidir?

Bu insanlıktan ve vicdandan nasibini almamış birkaç kendini bilmezlerin hâlâ bu ülkede, bu topraklarda rahat hareket etmelerini gösteren bir yapıdır. Adalet, mahkemeler bunlara gereken dersi veremiyor.

Sokakta kadın öldürülüyor, öldürenler veya kadına cinsel istismarda bulunanlar serbest.

Bir kadını 20 gün alıkoyan, o kadını cinsel istismardan öldüren bir uzman çavuş; ‘kaçma şüphesi yok’ denilerek serbest bırakılıyor.

Yine başka biri, bir kadını tehdit ediyor, darp ediyor ve bunu bir marifetmiş gibi sosyal medya hesabından paylaşıyor.

Pekâlâ, o kişiye ne oluyor?

Yine serbest.

Türkiye’de adalet sağlanmıyor.

Bir imam, bir çocuğa cinsel istismarda bulunuyor, imam ise serbest.

Anne ise adliye koridorlarında çığlık çığlığa…

Neden?

Çünkü Türkiye’de adalet yok.

Yarın başka biri sokakta darp edilen bir kadını gördüğünde, ne yapabilecek? Bunun en somut örneğini dün gördük. Kadını gidip kurtarmaya çalışırsa, saldırgan ise; ‘benim karımdır, ister döverim, ister severim‘ dediğinde ne olacak?

Elbette müdahale edemez. Çünkü müdahale ederse, sokakta kadını darp eden şahıs öldürülerek veya yaralanarak bir şekilde etkisiz hale getirilmek zorunda. Kadir Şeker de, aynı şekilde düşündü. Şahsı durdurmalı, kadını kurtarmalıydı.

Ama nereden bilebilirdi ki kadını darp eden şahsın bıçak çekeceğini? Aldı bıçağı, gözü dönmüş Özgür Duran’ı öldürerek durdurdu. Kadın kurtuldu; ama Kadir Şeker hapiste.

Nitekim olan Kadir’e oldu.

Kimse artık sokakta darp edilen bir kadını korumaz. Çünkü hapse girecek. Kimse eşini döven şahsa müdahale etmez, çünkü hapse girecek. Kimse sokakta darp edilen bir genç kızı korumak istemez, çünkü hapse girecek.

Hiç karışmazsa, sadece olayı izler iseler, kadın mezara; darp eden, cinsel istismardan öldüren şahıslar serbest kalacak.

Neden?

Çünkü ‘kaçma şüpheleri yok‘ denilecek.

Anayasa Mahkemesini tanımayan bir yerel mahkeme var. Anayasa’yı tanımayan bir Partili Cumhurbaşkanı var Türkiye’de.

Daha ne kadar kötü günlerimiz olacak diye düşünmeden edemiyorum. Sanırım daha da kötü günlerimiz olacak.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s