Krizden doğan fırsat: Oy devşirmek

Deprem etkisini gösteriyor. Artçıların devam edildiği haberleri geliyor hâlâ. Bu ağır hasarlı binaların da yıkılabileceği etkisini gösteriyor.

Deprem için önlemler alınmadı, alınmıyor. Çünkü deprem riski olan binaları yenilemek, deprem riskine göre hazırlamak yerine; yandaş bir firmanın rantına harcanıyor. Bu da ölümleri artırdığı gibi, rant parasını, rant hırsını da beraberinde getiriyor.

Türkiye, bir deprem bölgesidir. Bu sebeple sürekli depremin yaşanacağı bir gerçektir. Türkiye’de depremler aylar sonra tekrarlanıyor.

21 yıl önce Marmara bölgesinde yaşanan depremlerde, İstanbul büyük bir kayıp vermişti. Bu kayıplar, bize ders veriyordu; ama biz dersi iyi dinlemedik. Not almadık, dersi kaynattık. Ve sonrasında yaşanan tüm depremlerde, tüm sınavlarda başarısız olduk. Canları kaybettik, sınıfta kaldık.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Yardımcısı Ahmet Akın, 17 yıl içinde verilen 58 deprem araştırma önergelerinin reddedildiğini belirtti.

Kim reddetmiştir bunu sizce? Cevap çok kolay ve açık.

Elbette Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP). O araştırmayı reddeden iktidar, bugün enkazda ‘millet, din, fıtrat’ mesajları veriyor. Tanrı’dan gelen bir olaydır, deyip geçelim ile hiçbir doğal afete karşı dirençli olamayız. Deprem fay hattı üzerinde bina dikerken, maldan, malzemeden çalıp; ‘fıtrat‘ demeleri; aslında hırsızlığın bir başka kılıfıdır.

Deprem olsun da, sonra bakarız,’ dedikleri için; deprem yaşandıktan sonra olaya bakıyorlar. Birkaç gün sadece… Hatırlarsınız, deprem gününde olay yerine giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, enkaz altındaki bir yurttaşla konuşan Arama Ve Kurtarma personelinin elindeki telefonu alıp, o enkaz altında kalan yurttaşla konuşmaya çalışıyordu.

Arama ve Kurtarma Ekibinin elinden telefonu alıp, enkazdaki bir yurttaşla konuşan Bakan Bekir Pakdemirli

Bu utanç tablonun bir görüntüleri vardı. O esnada Bakan Pakdemirli’nin şahitliğini de yardımcısı, danışmanı; telefonla canlı yayın yapıyordu.

Türkiye’nin deprem bölgesi olduğunu biliyorlar; kendileri için gereken önlemi alıyorlar, ama yurttaşı deniz kumundan yapılmış binalara hapsediyorlar.

Tabut gibi binalar hepsi. İçine giren, toprağa gömülüyor.

Aynı şekilde, orman yangınlarının önlenmesi, araştırılması da yine AKP ve Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) yandaşlığı tarafından reddediliyor.

Orman yandıktan sonra, icabına bakıyorlar. Bir helikopter ile veya itfaiyenin girdiği yerlere kadar. Hatay İskenderun, Bodrum Güvercinlik tarafı, Bursa Mudanya ve ismini sayamayacağımız kadar çok orman yangınları için önlem alınmadığı gibi; söndürmede de yetersiz kalıyorlar. Yanan ormanların yerine, oteller filizleniyor.

Doğayı yakarak, ağaçları keserek, binaları tabuta çevirerek; 18 yıllık, 20 yıllık bir ‘enkaz Türkiye‘ bıraktılar geriye…

Geçen gün(Pazartesi) Tele1’e konuk olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, bazı açıklamalarını dinledim.

İzmir’deki depreminin ardından altyapı sorunun yaşanmadığının altını çizmişti. Aynı şekilde İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, 5 binanın yıkıldığını belirtirken, toplanma yerlerinin de olması, hazırlıklı olmaları sebebiyle deprem sonrası riski, krizi en aza indirdiklerini belirtmişti.

Deprem İzmir’de yaşandı. Bazı AKP’li Belediyeler de oradaydı. Bursa’dan dahi gittiler. Bu çok güzel bir şey. Pekâlâ, medya neden aynı duyarlılığı göstermiyor? İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Soyer konuşunca, sadece TELE1 ve Halk Tv var. Diğer medya organları, AKP’li belediyeleri haberleştiriyor, sorumsuzluğu, rantı gözardı ediyor.

Bu tür ayrımcı yaklaşımlar, bu tür krizlerde dahi fırsatları kollamak; Türkiye’de barışı, huzuru ve adaleti doğurmaz.

Eğer bu deprem İstanbul’da olursa, kim nereye gidecek?

Bu deprem, Avrupa ülkelerdeki ölçümlerinde 7.0 olarak ölçüldü. Türkiye’de ise 6.6,6.8 olarak kayıtlara geçti. Yani her alanda, koronavirüste dahi gerçek verileri gizledikleri gibi; depremin şiddetiyle dahi oynadılar. Bu deprem İstanbul’da yaşanırsa, çadırlar nereye kurulacak? Alışveriş merkezine çevrilen toplanma alanları, bir kişiyi dahi koruyamayacak durumda.

CHP’li Ali Öztunç, ayrıca bir özel konudan da bahsetmiş geçen gece.

AKP’nin İzmir’deki deprem krizine rağmen, yeni bir fırsat kollayarak, deprem sonrası oluşan enkaz ve yıkım işlemlerini Türkiye’deki en büyük iki firmaya verdiğini iddia etti.

Böylesi bir kriz anında dahi, büyükşehir belediyesine ait bir işi, yandaş firmaya vermek, yandaşı memnun etme peşine girmek; yurttaşı hiçe saymak vicdansızlıktır, ayıptır.

Bu krizi fırsata çevirmekte üstlerine yok.

Doğal afet felaketlerinin sık sık yaşandığı Türkiye’de; AKP iktidarı önlem alır mı? Elbette almaz.

Çünkü bu krizlerden beslenen, deprem olmasına rağmen kongre gezisine giren, oradan muhalefete yüklenen iktidar ve temsilcileri; oy devşirmeden günü geçirebilir mi?

Bunun örneğini çok görüyoruz. Türkiye’de yaşanan krizleri önlemek adına adımlar atmak yerine, o krizlerden besleniyorlar.

İzmir’de deprem yaşanmasına rağmen, enkaz altında hayatını kaybedenler olmasına rağmen; AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Van ve Samsun’da kongrelerini sürdürdü.

Türkiye, her türlü doğal afet felaketlerinden sınıfta kaldı. Ama krizleri fırsata çevirmekte üstlerine yok.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s