Doların sevdası, doğanın sevdasını katletti

Bursa’nun Yenişehir ilçesinde Kozdere Çamlığı’ndaki ağaçları kesen firma, ağaçları devletten satın aldığını bildiriyor ve mani olmaya gelen kişileri ‘devlet’ ismiyle geri püskürtmeye çalışıyor.

Artık ağaçları koruyan devlet yok, ağaçları, doğayı katleden ve bunları firmalara para karşılığında satan, ranta kurban eden bir devlet mevcut.

Doğal yaşamı katledenlerin, kürsüye çıkıp da “yeşili, doğayı koruyoruz, korumaya devam edeceğiz,” demelerine şaşırmamak lazım. Doğru söylüyorlar aslında.

İktidarın yeşil sevdası; doğayı katlederek kestikleri binlerce ağacın altından ceplerine girecek dolarların sevdasıdır aslında.

İyi Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel, her zaman ki gibi bir ihbar üzerine bölgeye gidiyor.

Yenişehir’deki Kozdere Mahallesine ulaşan İyi Partili Özel, Kozdere Çamlığı’ndaki ağaçların ihale yoluyla firmalardan birine satıldığını öğreniyor. Kozdere Mahallesinin de yaklaşık 175 bin metrekarelik oksijen deposuna sahip devlet ormanının tamamının tıraşlanarak yok edildiğini görüyor.

İyi Parti İlçe Başkanı Özel, kişilere mani olmaya çalışınca, bu şok edici karşılığı buluyor:

“Biz bu ağaçları devletten satın aldık, size ne oluyor?”

Devletten ağaç satın alındığınızda ne olur, onları gider yok olmuş, olmaya yüz tutmuş yerlere dikersiniz. Oysaki devlet, fidan ve ağaç ekimleri gibi doğal yaşam destekçilerinden biri olmaktan çıkmış, aksine ağaçları kestirmek için firmalardan para alıyor. Yani yeşilleri ceplerinde koruyor. Gerçekten de yeşilleri çok sevdiklerini kanıtlıyorlar.

AKP devleti, en yaşlısı 100 yılını aşmış irili ufaklı ağaçları kökünden kesiyor, yok ediyor ve bölgeyi nefessiz, oksijensiz bırakıyor.

Yeşili, yeşille kesebilirsin

Ayrıca İyi Partili Ercan Özel, şu sözlerini de ekledi açıklamasında;

Bundan önceki Orman Kanunu’na göre, devlet ormanlarından dikili yaş ağaçları kesmek ya da kökünden sökmek yasaktı. Hatta bu yasak kuru ağaçlarla orman içine dökülmüş palamut ve kozalaklarla orman çiçeklerini dahi kapsıyordu. Dikili yaş ağacı, kurumuş ağacı ya da kozalak ve benzeri orman varlığını kesmenin, sökmenin ya da ormandan götürmenin cezası ise 3 aydan 5 yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılıyordu.”

İktidar, daha önce de Ünye’de ağaçları kesilmesin diye direnen yurttaşlara Jandarma kolluk kuvvetlerini yollamış, o yurttaşları darp ettirmişti. Kirazlıyayla, Kazdağları, Rize’deki dereler… adını sayamadığım birçok yerimiz, AKP’nin kendi yandaş firmalarına satıldı. Yeşili koruyoruz söylentilerini yayıp, aslında doların yeşiline taparcasına kestiriyorlar o ağaçları.

Bugün de ağaçları korumak isteyen yurttaşlara gözdağı veriyorlar, zamanla kimse sokakta kadını, çocuğunu koruyamadığı gibi, ağaçları da koruyamayacak.

Nerede ağaç kesilse, nerede orman katledilse, yakılsa; orada hiçbir şey olmayacak. Sadece söndürmeyi geciktiren bir sistemin içinde yanmaya devam edecek ağaçlar, hayvanlar…

Sonra da orada oteller, plazalar yeşerecek.

Yenişehir’deki kesilen yaş ağaçlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s