Eline tespihi, silahı alanlar kendini adam sanıyor

Yazılarıma bu hafta biraz ara vermiş gibi oldum. Zihinsel dinlenmeye aldım kendimi. Sadece haber, kitap okumak ve gündemi takip etmek, yazı yazmak, araştırma yapmak gibi işlerim yok elbette.

Gazetecilik dışında birkaç faaliyetim de var. Bu yüzden azıcık karışık olabiliyorum, yazılarıma da bu sebeple ara vermiş oluyorum.

Bu duraksamalar beni iyi hissettirmiyor aslında. Gün aşırı yazıyorum normalde. Bir gün yazıyorum, sonraki gün yayımlanıyor yazım ve diğer günüm yazısız geçiyor. İki günde bir yazım yayımlanıyor diyelim.

Bu disiplini bozduğumda da, kendimi iyi hissetmiyorum.  Bu aksamadan dolayı da özürlerimi iletiyorum.

Asıl konumuza geçelim değerli okurlar.

Türkiye; taciz, tehdit, cinsel istismarın arttığı bir ülke haline geldi. Bu artmalar normal değil. Çünkü sokakta sadece kadınlar değil; erkekler de artık rahat yürüyemiyor. Tecavüz edilme kısmını geçiyorum; gasp dahi var artık.

Erkeğin nesini alacaklar’ diye düşünebilirsiniz. Lâkin asıl kastettiğim sokaktaki güvensiz ortamın her geçen gün biraz daha genişlemesidir.

Bir ülkede, şehirde, mahallede, kasabada… Her neresi olursa olsun, bir kadın rahat yürüyemiyorsa; orası çiçek açmaz. Orası huzurlu değildir. Karanlık veya aydınlık olması fark etmez. Çiçek açmaz…

Bu taciz, istismar ve tehditler o kadar arttı ki, olay sosyal medyaya kadar düştü.

Aylar önce yazdığım bir haberde, bir pizza şirketinin kuryesi, pizzayı teslim ettikten sonra, kadını telefondan taciz ediyordu.

Ben aylarca kuryelik yaptım kargoda; hiçbir kadının telefonunu alıp da, mesaj atmadım.

Telefonlar sistemde, kargonun üzerinde, notlarımızda kayıtlıydı. Sadece son çare kargoyu teslim etmek için, adresi tam öğrenmek adına arardık, not eder ve kargoyu teslim ederdik.

İş sonra mesaj atmak, taciz etmek gibi şeyler katiyen olmazdı. Hiçbir arkadaşım dahi bunu yapmadı, böylesi bir şikâyet dahi almadık.

Dün akşam saatlerinde, yani bu yazıyı yazmadan önce, sosyal medyada haberleri takip etmek adına dolaşıyorken; yine bir kadın kendi sesini duyurabilmek adına twitler atıyordu.

Çünkü Türkiye’de herhangi bir yasa, kanun ve caydırıcı cezalar olmasına rağmen, uygulanmadığı için kadınları yitiren bir sistemin içindeyiz. Kadınlar, kendi seslerini sokakta duyurmak istediği halde, darp ediliyor, gözaltına alınıyor.

Bu sistemin içinde doğan ve büyüyen bir kadın; söyleyin nasıl kendini koruyabilsin?

Kadir Şeker olayını anımsarsınız… Konuyla ilgili yazımı yazmıştım. Okuyanlar ve olayı bilenler, bilir.

Bu da her şekilde ülke içerisindeki kargaşayı arttırıyor.

Tehdit, taciz ne ararsan var

BıktımArtık(@Sesimolunn) adlı bir twitter hesabı; Aykut Memişoğlu adlı kişinin fotoğraflarını ve yazdıkları taciz, tehdit dolu mesajlarını paylaşarak; tehdit edildiğini iddia ediyordu.

Taciz ettiğini yazan o twitter kullanıcısına ulaştım. Kendisi bana bazı açıklamalar yaptı.

Babasını kaybeden ve annesiyle birlikte yaşayan genç bir kadın, ne yapabilir; polise, mahkemeye başvurmaktan başka?

Attığı twitlere bakıldığında, ayrıca profilindeki yazdığı satırlarda da taciz edilenlerden sadece biri olduğunu belirtiyor.

BıktımArtık adlı kullanıcı, kastedilen Aykut Memişoğlu adlı şahsın okuduğu aynı üniversiteden(Bilgi Üniversitesi) yıllardır tehdit dolu mesajlar alıyor. 2 yıl önce üniversitede kendisini gördüğünü ve tehdit mesajları attığını anlatan genç kadın, taciz eden Aykut Memişoğlu’nu sosyal medyadan engellese de, tehdit eden Memişoğlu; sürekli sahte hesaplardan aynı tehdit mesajlarını atmaya devam ettiğini açıkladı.

BıktımArtık adlı twitter kullanıcısı, Aykut Memişoğlu’nun hem annesini hem okuldaki öğretmenlerini ve hem de diğer kızları tehdit ettiğini ve tehdit mesajlarının arasına da öldürülen kadın videoları, kafa kesme ve yakılan insanları gösteren videoları yolladığını söyledi.

Genç kadını, “Ben mafyayım. Vekil tanıdıklarım var. Arkam sağlam, bana kimse bir şey yapamaz,” diye tehdit eden Aykut Memişoğlu, kendini güvence altına alıp; sözde genç kadını korkutuyor.

Elinde tespih ve silahla; adam olunmuyor. Türkiye’deki bu tespih ve silah tutkusunun arkasında sürekli şiddet, sürekli tehdit ve birilerine racon kesme usulünü görüyoruz.

İşin raconu buymuş. Silahla fotoğraflar çektirmeler, elinde tespih sallamalar, ceketi yarım giymeler ile kendilerini adam sanıyorlar.

Yıllar önceki başka tehditler

İstanbul Sefaköy’de olduğu iddia edilen Aykut Memişoğlu’nun aylar önce attığı mesajlar bana ulaştı. Bu mesajlarda ağır tehdit, hakaret ve küfürler var. Ayrıca dokunulmaz olduğunu iddia ederek; daha da hırçınlaşıyor. Tehditlerini durmadan savuran Memişoğlu’nun bu tehdit, hakaret dolu mesajların arşivleri de aynı adresten bana ulaştı.

14 bin kişiye taciz

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, Türkiye’de çalışan kadınların çalıştığı işlerin ağırlığı ve yoğunluğundan değil; cinsel taciz vakalarının yorduğuna dikkati çeken bir duruma geldiğini belirtmişti.

Ayrıca ‘Kişiye yönelik tehdidi içeren, onu aşağılayan ve küçük düşüren, duygusal ve psikolojik olarak çökmesine sebep olan, kişinin iradesi dışında kendisine yönelik gerçekleştirilen sözel, fiziksel ve/veya başka türlerde cinsel içerikli herhangi bir davranış’ şeklinde tanımlamıştı.

Bu bahsettiğim iş yerindeki taciz olayıyla ilgili. Bir de internet üzerinden, siber ortam da diyebiliriz buna, yapılan taciz olayları var.

Plan International, küresel boyda bir araştırma yapmıştı. 15-25 yaş aralarındaki 14 bin kişinin neredeyse tamamı, cinsel yollu açık mesajlar ve resimlerle çevrimiçi tacize uğradıklarını belirttiğini raporlamıştı.

Bahsettiğim araştırma, 22 ülkeden gönüllülerin katılımıyla gerçekleşen bir anket konuşmasında, “taciz durumunu bildirdikleri” andan itibariyle hiçbir işlemin yapılmadığı da rapordaki diğer önemli unsur.

En fazla Facebook tercih ediliyor

Kızlara karşı yapılan tacizlerin yaklaşık yüzde 20’sinin sosyal medyadan çıktığını ve yüzde 12’sinin de çevrimiçi şiddet gördükten sonra sosyal ağın kullanım biçimini değiştirdiğini de ortaya koymuş.

Öte yandan taciz görüşmelerin yüzde 40’ı Facebook aracılığıyla gerçekleştiği, İnstagram’ın bu oranda yüzde 23 ile ikinci ve sırasıyla yüzde 14 WhatsApp, yüzde 10 Snapchat, yüzde 9 Twitter, yüzde 6 da TikTok mecralarıyla gerçekleştiği raporun önemli bölümünde yer alıyor.

Bu tacizlerin, tehditlerin genelde kimlik ve ırk sebebiyle yapıldığının altını çizen Plan International şirketi, yüzde 56 ile de LGBTQ+ sonucuna da varıldı. Eşsincel bireylerin böylesi tehdit ve taciz mesajlarının aldığı sanıyorum en fazla Türkiye gibi Ortadoğu ülkelerinde görülüyor.

Sokakta nezaket, iletişim, hoşgörü, konuşma çok çok zayıf olduğu için; haliyle sosyal medyadaki mecralardan tehdit ve cinsel saldırılar daha fazla artıyor.

Tehditlerin ardından, ilgili yerlere gidip şikâyet eden kadınlar, koruma talebi edenler; maalesef istediği cevabı alamıyor ve evlerine geri yollanıyor.

Kadınların öldürülmesi, darp edilmesinin artmasındaki sebep de; Türkiye’de kanunların yeteri kadar işlenmemesidir.

Bu yüzden de 6284 ve İstanbul Sözleşmesi uygulanmadığı sürece; Türkiye’de kadınların tacizleri, tehditleri ve darp ile ölümleri bitmeyecek.

Darp edenler serbest kalacak, ‘kaçma şüphesi yok‘ denilerek salınacak; ama kadını koruyan Kadir Şekerler ise hapse girecek. Bu sebeple de kimse sokakta darp edilen kadını korumayacak, saklayamayacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s